Płaszów. Ostatnia stacja krakowskiego żydostwa

nominacja jury
Autor: Jakub Stendig
Wydawnictwo: Muzeum Krakowa
Data wydania: 2020-09-01
Kategoria: Okiem badacza
ISBN: 978-83-66334-32-8
Ilość stron: 303

„Płaszów. Ostatnia stacja krakowskiego żydostwa” to spolszczona wersja publikacji z 1970 roku, która ukazała się po śmierci Jakuba Stendiga w Izraelu.

Jakub Stendig (ur. w 1891 w Kołomyi, zm. 1952 w Tel Awiwie) był znanym w Krakowie architektem-społecznikiem, osobą aktywnie uczestniczącą w życiu gminy żydowskiej. W marcu 1943 roku, wraz z żoną i córką został osadzony w niemieckim obozie KL Plaszow. Jako inżyniera przydzielono go do pracy w obozowym Bauleitungu. Zajmował się rozbudową więziennej infrastruktury. Był rozdarty między przymusową pracą dla okupanta, a chęcią niesienia pomocy bliskim. Wiedział, jaki los spotkał jego poprzedniczkę, dlatego starał się dobrze wykonywać swoje obowiązki. Jego praca była walką o polepszenie jakości życia w obozie.

„Wspomnienia Jakuba Stendiga oraz wybrane przez niego relacje składają się na niezwykły dokument, będący zarówno świadectwem czasu, w którym powstawał, jak i znakomitym źródłem do badań historii obozu czy szerzej – losów społeczności żydowskiej w Krakowie.” Monika Bednarek

SklepCenaLink