Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990

nominacja jury
Autor: Tomasz Kozłowski
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania: 2019-06-03
Kategoria: Okiem badacza
ISBN: 978-83-8098-632-9
Ilość stron: 328

Likwidacja Służby Bezpieczeństwa od lat wzbudza silne emocje, które sprzyjają budowaniu dwóch skrajnych narracji. Jedna z nich głosi, że elita solidarnościowa miała w dużym stopniu związane ręce, była skrępowana sytuacją międzynarodową oraz oporem ze strony aparatu bezpieczeństwa. Według drugiej liderzy Solidarności narzucili sobie ograniczenia zgodnie z umowami zawartymi w Magdalence i przy Okrągłym Stole. Obie te narracje opierają się na uproszczeniach - snutych w oderwaniu od kontekstu, często zbudowanych na ahistorycznym rozumowaniu.

 

Książka jest wynikiem syntetycznego spojrzenia na proces transformacji organów bezpieczeństwa w latach 1989-1990. Próbą zaprezentowania oceny z perspektywy trzydziestu lat, które upłynęły od opisywanych wydarzeń. Zamierzeniem autora było ustalenie i uporządkowanie podstawowych faktów, czasem ich zdemitologizowanie, zmierzenie się z wyobrażeniami na temat transformacji.

 

Książka „Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989-1990” - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN.

SklepCenaLink
Patroni medialni
logo 1logo 2logo 3logo 4logo 5