Piękna opowieść o historii Rumunów

nominacja jury i internautów
Autor: Adrian Cioroianu
Wydawnictwo: Amaltea
Data wydania: 2018-06-05
Kategoria: Historia niebanalna
ISBN: 978-83-65989-02-4
Ilość stron: 300

Książka Adriana Cioroianu Piękna opowieść o historii Rumunów (w przekładzie Bogumiła Lufta) to zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.

Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”, dzięki którym profesor Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów.

Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii, pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Dla polskiego czytelnika, który o historii naszego przedwojennego sąsiada przeważnie nie wie zbyt wiele, owa rozłożona na sto epizodów opowieść będzie frapującym odkryciem.

Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kończy się zaś w okolicach 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu.

Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska królewska korona była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny? Dlaczego w Bukareszcie można znaleźć pomnik wilczycy kapitolińskiej? O kim myślał architekt projektujący kasyno w Konstancy? Który z rumuńskich przywódców jeździł po Londynie otwartym powozem w towarzystwie królowej Elżbiety II?

Piękna opowieść o historii Rumunów Adriana Cioroianu zawiera odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Patroni medialni
logo 1logo 2logo 3logo 4logo 5logo 6logo 7