Okupanci. Niemcy w okupowanym Krakowie 1939-1945

nominacja jury i internautów
Autor: Monika Bednarek, Katarzyna Zimmerer
Wydawnictwo: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Data wydania: 2017-06-06
Kategoria: Okiem badacza
ISBN: 978-83-7577-261-6
Ilość‡ stron: Ilość stron: 318
Kraków był w czasie wojny siedzibą władz Generalnego Gubernatorstwa, a także władz dystryktu i powiatu.

W związku z tym zlokalizowano tu wiele urzędów, a administracja niemiecka zatrudniała rzesze urzędników i pracowników biurowych różnych szczebli. Celem polityki władz okupacyjnych było przekształcenie Krakowa w miasto niemieckie, zarówno pod względem narodowościowym, jak i wizerunkowym. Po wymordowaniu ludności żydowskiej oraz wysiedleniu wielu Polaków, w 1943 roku Niemcy w Krakowie stanowili ok. 20% mieszkańców ( ok. 50 tys.).

Wśród nich byli obywatele III Rzeszy oraz Volksdeutsche.

To właśnie ich losy są przedmiotem niniejszej publikacji.

Cywilni Niemcy w okupowanym Krakowie byli świadkami i wykonawcami polityki władz GG i III Rzeszy.

Dzięki ich aprobacie, zaangażowaniu i pracy możliwe było przeprowadzenie i usankcjonowanie dokonywanych przez władze niemieckie grabieży, eksmisji z mieszkań i domów, izolacji, a w końcu eksterminacji ludności żydowskiej oraz podporządkowanie sobie ludności polskiej.

Przy okazji korzystano z możliwości legalnego i nielegalnego wzbogacenia się, a zaangażowanie i posłuszeństwo nagradzane było awansem, dającym jeszcze większe możliwości.

Część Niemców traktowała pobyt w Krakowie jako rodzaj tymczasowej delegacji, część jednak urządzała się tutaj z zamiarem pozostania. Jaka była rola osób cywilnych w budowaniu aparatu Rzeszy? Jak w tym świecie odnajdowały się kobiety? Jak wyglądał czas wolny Niemców w okupowanym Krakowie? O tym właśnie jest ta książka.
Patroni medialni
logo 1logo 2logo 3logo 4logo 5logo 6logo 7